Liptovský Ján je z historického hľadiska jednou z najzaujímavejších obcí Liptova. Prvé zmienky o obci sa objavili už v roku 1200, pričom najvýznamnejšou dochovanou pamiatkou je opevnený románsko-gotický Kostol sv. Jána Krstiteľa z konca 13. storočia.

mineralny pramen liptovsky janV Liptovskom Jáne vyviera až 13 minerálnych prameňov, z ktorých najznámejší je prameň Teplica, ktorý je vhodný na liečenie porúch látkovej výmeny, žalúdočných a črevných chorôb, ochorení žlčníka a pečene, problémov s krvným tlakom a alergických ochorení. Kúsok od prameňa sa nachádza malé prírodné kúpalisko nazývané Kaďa. Väčšiu kapacitu má umelé termálne kúpalisko Sorea.

Voda z týchto prameňov má dokázateľné liečivé účinky pri reumatických chorobách, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach, chorobách pohybového ústrojenstva. Obec je známou turistickou destináciou, najmä preto, že je vstupom do Jánskej doliny, ktorá ponúka množstvo možností na turistiku a letné i zimné športy. Odvekú tradíciu má v tejto oblasti aj poľovníctvo a lov rýb v potoku Štiavnica.

Liptovské chaty sú odtiaľ vzdialené približne 15 km.


Možnosti turistiky a športového vyžitia