Jaskyne na Liptove

Na Slovensku je známych vyše 5 350 jaskýň vrátane kratších jaskýň previsového charakteru. Patria medzi skutočné klenoty Slovenska a predstavujú súčasť najvýznamnejšieho prírodného dedičstva našej krajiny. Viaceré sú známe v celej Európe a sú lákavou pozvánkou na zaujímavé cesty za krásou a poznaním. Až 44 jaskýň a priepastí na Slovensku je vyhlásených za národné prírodné pamiatky.

jaskyne liptov

V blízkom okolí Liptovského Trnovca sa nachádzajú hneď tri verejnosti prístupné jaskyne, ktoré patria medzi národné prírodné pamiatky Slovenska:

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská jaskyňa slobody patrí medzi dominanty najrozsiahlejšieho jaskynného systému na Slovensku, ktorého chodby sú dlhé vyše 35 km. Nachádza sa na severnej strane Nízkych Tatier v Demänovskej doline, 16,7 km od našich chát.

Tradičný okruh má dĺžku 1 150 m a prevýšenie 86 m. Na trase je 913 schodov. Dlhý okruh má dĺžku 2 150 m, rovnaké prevýšenie a 1 118 schodov. Dĺžka trvania prehliadky tradičného okruhu je asi 60 min, pri veľkom okruhu približne 100 min. Priemerná teplota v jaskyni je od 6,1 do 7°C.

Na prehliadke jaskyne uvidíte unikátne sintrové formy, podzemnú rieku Demänovka, krasové jazierka a typické riečne modelované chodby a stropné korytá. Vo vyšších úrovniach steny sú viditeľné, pukliny a stropy zdobené bohatou kvapľovou výzdobou.

demanovska jaskyna slobody demanovska jaskyna slobody2

 

Demänovská ľadová jaskyňa

Demänovská ľadová jaskyňa predstavuje severnú časť svetoznámych Demänovských jaskýň. Pozoruhodná je výskytom trvalej ľadovej výplne, bizarnými a mohutnými tvarmi podzemných priestorov, vzácnou jaskynnou faunou, ako aj bohatou históriou. Od Liptovského Trnovca je vzdialená len 11 km.

Prehliadková trasa prechádza cez mohutné riečne chodby, poprepájané strmými úsekmi. Prvá časť trasy vedie cez jaskynné priestory so sintrovou výzdobou, druhá časť cez zaľadnené priestory jaskyne. Prehliadkový okruh má dĺžku 650 m a prevýšenie 48 m, návštevníci však v jaskyni prejdú 800 m. Vchod a východ sú v rovnakej nadmorskej výške, vzdialenosť medzi nimi je iba 40 m. Pobyt v jaskyni trvá asi 45 min. Teplota v jaskyni počas letných mesiacov kolíše od 0,4°C do 3°C.

demanovska ladova jaskyna demanovska ladova jaskyna2

Stanišovská jaskyňa

Jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove – Stanišovská jaskyňa, sa nachádza v severnej časti Jánskej doliny, necelých 20 km od Litovského Trnovca.

Stanišovská jaskyňa je spolu so susednou Malou Stanišovskou jaskyňou najvýznamnejším zimoviskom netopierov v Jánskej doline. Vyskytuje sa tu 7 druhov. V Stanišovskej jaskyni boli nájdené aj paleontologické nálezy, konkrétne kosti jaskynného medveďa a tiež archeologický výskum potvrdil stopy po jej stredovekom osídlení.

Má dĺžku 765 metrov a 28 m hlboká, z toho sprístupnených je 354 m. Pehliadka trvá 45 až 60 minút. Teplota v jaskyni je počas celého roka približne 6 stupňov. Otvorená je denne, od 10. do 16. hodiny, vstup je každú hodinu. Dĺžka prehliadky je 45 – 60 minút. Pred vstupom do jaskyne dostane každý návštevník čelovú lampu, kedže v jaskyni nie je elektrina.

stanisovska jaskyna stanisovska jaskyna2