Národná prírodná rezervácia Kvačianská dolina je jednou z najkrajších dolín Liptova a ukrýva aj technicko-kultúrnu pamiatku – Mlyny Oblazy.

Prechod dolinou je zaujímavou a príjemnou turistickou prechádzkou. Nie je náročná, je vhodná aj pre rodiny s menšími deťmi. Cesta k nej vedie z Liptovského Trnovca cez Liptovskú Sielnicu, až do obce Kvačany. Je to iba približne 8 km. Autom sa dostanete k záchytnému parkovisku s informačným stánkom.

kvacianska dolina 003

Na začiatku doliny sú základy bývalému kameňolomu. Postupne môžte obdivovať nespočetné krásy Liptovskej prírody. Vodopády padajúce z Hrádkovej sú najkrajšie na jar, v lete sa pri nedostatku vody strácajú a v zime vytvárajú jedinečný ľadopád. Nasleduje mierne stúpanie cez hrboľatý a skalný prah. V pravo uzriete bralo Hladká skalka a oproti nemu 30 metrový jedinečný úkaz vytvorený na skalách v podobe ľudskej tváre – Jánošíkova hlava.

Cestou nahor v časti Kobyliny sa po ľavej strane nachádza priepasť hlboká asi 80 metrov. Tieto miesta sú voľne prístupné, treba byť preto s deťmi ostražitý. Najvyšším bodom prechádzky je Roháč, odkiaľ je najkrajší výhľad do tiesňavy. Cestou sa môžete osviežiť pri studničke Pod Vatrovou. Na rázcestí turistických značiek sa môžte rozhodnúť kam pokračovať. Prudko klesajúci chodník vedie do doliny – k technickej kultúrnej pamiatke (mlyny a píla) Mlyny – Oblazy. Posedenie pri horskom potoku Kvačianka v krásnom prostredí pri mlynoch je príjemným oddychom.

Na rázcestí cestou vpravo sa dostanete k mostu cez Kvačianku a k pozostatkom furmanskej krčmy na Poľane. Modrá značka vedie do doliny Borovianky k Ráztockému vodopádu.